Подаването на ГФО става безплатно, статистиката отпада от 2022г.
От 2022 г. подаването на годишните финансови отчети (ГФО) става безплатно. Това да се регламентира с промени в Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел предлагат 19 депутати от ГЕРБ, начело с Красимир Ципов (пълния текст на законопроекта виж тук).
В момента всяка фирма и юридическо лице с нестопанска цел плаща такса от 40 лв. за вписване на отчета или 20 лв., ако подаде заявлението по електронен път.
Всяка година средно 350 000 търговци, фондации и сдружения подават ГФО. Като около 282 000 от тях го правят по електронен път. Така миналата година само за вписването им държавата е получила над 8,4 млн. лв. С отпадането на таксата тези пари остават в бизнеса.
Промяната, предлагана от ГЕРБ, е свързана с това, че предстои Агенцията по вписванията да стане единна входна точка, т.е. ГФО вече ще се подават само пред нея, а не и в Националния статистически институт. Това се очаква да стане в началото на 2022 г. Затова и в проекта се предлага именно оттогава да отпаднат не само таксите, но да се случи и друго важно облекчение за бизнеса – фирмите да спрат да подават заедно с годишния си финансов отчет покани за свикване на общо събрание или протоколи за провеждането му, с които сега доказват, че той действително е приет.
Както „Лекс“ писа, още от тази година това задължение ще отпадне за малките и средните предприятия (повече за промените, с които се регламентира това, можете да прочетете тук), но от 2022 г. се предвижда то да стане факт за целия бизнес – независимо от активите, приходите и персонала му.
Вместо да прилагат документи за общото събрание, всички фирми ще подават декларация. В нов §5 от Закона за търговския регистър се записва: „Обстоятелството, че актовете по чл. 38, ал. 1 от Закона за счетоводството са приети от общото събрание на съдружниците или акционерите или от съответния орган, се удостоверява само с декларацията по чл. 13, ал. 4“. Това е т. нар. декларация за истинността на заявените обстоятелства или за приемането на представените за обявяване актове, която и в момента се прилага към заявленията.
За да се „изчисти“ бързо опашката от невписани ГФО в проекта се предвижда, че това правило ще се прилага и за „неприключилите производства по подадени заявления за обявяване на годишни финансови отчети и годишни доклади за дейността към датата на влизане на закона в сила“.
Прави се и промяна, с която се разширява кръгът на лицата, които могат да заявяват за вписване ГФО в Търговския регистър. Предложението е то да може да се прави и от „изрично упълномощено лице, като упълномощаването следва да бъде с нотариална заверка на подписа на упълномощителя“, а не както е сега от съставителя на отчета с нотариално заверено пълномощно.
Източник: www.lex.bg
Здравейте,
Оставете телефон за връзка и ще се свържем с Вас.
Здравейте, предстои прием по подмярка 8.6, където ще може да се кандидатства за преработка на първична дървесина и производство на евро палета. Ако желаете може да оставите телефон за връзка за повече информация.
Десислав Трончев
Здравейте,
Извинявам се за бавния отговор, но подготвяме проекти и сме го пропуснали. При стария програмен период за пелети и дървопреработка ще се кандидатсваше по мярка 123. В новия програмен период за инвестиции свързани с пелети ще се кандидатства по мярка 8.6. Ако решите сме на разположение за консултации и съвместна работа.
Десислав Трончев
Здравейте,
След като Вие ще ползвате земята следващата стопанска година а сега се ползва от друг, няма как да кандидатствате сега.
Десислав Трончев
Здравейте господин Желязков,
Ще започна с това, че вече няма градински домати. Има домати открито производство и оранжерийно производство. По принцип 5 дка домати открито производство може да се кандидатства, но ще трябва още някаква култура за да се увели СПО-то. Ако желаете повече информация може да звъннете на посочения телефон в сайта или може да оставите Ваш тел. за връзка, на който да се свържем с Вас.
Десислав Трончев